Як відзначають експерти ООН та ВООЗ, миття рук рятує тисячі людських життів щодня. Дуже багато серйозних інфекційних хвороб заноситься в організм через брудні руки. Виконуючи вранці і ввечері гігієнічні процедури, чимало людей вважають, що цього цілком достатньо. Однак за статистикою, кожна третя людина, яка отримує шлунково-кишкові інфекції, винна у зневажливому ставленні до чистоти своїх рук.
Недавні дослідження американських вчених показали, що всього 5% людей на Землі миють руки правильно. Що значить - правильно?
Щоб знищити всі хвороботворні бактерії, які в достатку селяться на руках, недостатньо просто обполіскувати руки пару разів на день. Правилам миття рук вчать ще в дитинстві, просто ми ці правила частенько забуваємо. Руки треба мити:
- перед кожним прийомом їжі і після нього;
- до і після відвідування туалету;
- після - поїздки в громадському транспорті;
- після фізичного контакту з тваринами (навіть домашніми і добре знайомими) чи іншими (серед них можуть бути хворі кишковими інфекціями або ГРВІ);
- до і після обробки рани або садна у дитини;
- після занять спортом та ігор;
- після чхання або кашляння (якщо рот прикривається рукою).
ЯК МИТИ РУКИ ПРАВИЛЬНО?
Навіть підставивши руки під струмінь води, не можна бути впевненим, що змив з рук всі шкідливі бактерії. Справа в тому, що кран ми відкриваємо брудними руками і забуваємо, що, закриваючи його, знову бруднимо руки. Тому процес миття рук, особливо якщо це відбувається в громадському місці, має включати в себе миття крана. І тим більш пильною повинна бути мама, якщо малюк вже вимагає самостійності - сам відкриває і закриває кран, намилює руки, користується сушаркою.
- Зніміть з рук всі прикрасі.
- Відкрийте кран і вимийте руки з милом.
- Вимийте з милом кран.
- Знову вимийте руки з милом, обполосніть, закрийте кран.
- Насухо витріть руки одноразовим паперовим рушником.
ПРАВИЛА ДОМАШНЬОГО ЧИСТОТИ
Навіть у надраєній до блиску домашній ванній кімнаті є «гнізда», де живуть шкідливі для маленького організму бактерії.
У ванній поставте стаканчики із зубними щітками в шафку. Вчені з'ясували, що залишена на раковині зубна щітка виявляється мало не брудніше йоржика для унітазу, оскільки на ній осідає вся грязь, що змивається з рук за день. А особливо, якщо у вас вальна спільна з туалетом!
Використовуйте дозатор з рідким милом. Поверхня твердого мила завжди трохи волога - це прекрасний розсадник для бактерій.
Якщо ви все ж користуєтеся звичайним милом, тримайте його в сухості і чистоті.
Намилюйте руки ретельно, секунд 15-20. Чим більше піни на руках, тим більше мікробів загине.
Не варто постійно мити руки антибактеріальним милом і користуватися різними гелями або пінками з антибактеріальним ефектом. Дезинфікуючи цими засобами руки, ви вбиваєте як патогенні бактерії (яких, за твердженням вчених, на шкірі менше одного відсотка), так і ті, які затримують шкідливі мікроорганізми і грибки. Крім того, від такого виду мила шкіра на руках стає сухішою і тріскається. Досить користуватися звичайним якісним милом, можна навіть дитячим.
Рушник для рук потрібно міняти регулярно і часто: 1 раз на 2-3 дні, навіть якщо він у кожного члена сім'ї персональний. Обов'язково ретельно просушуйте рушники; волога і тепло - найкращі умови для мікроорганізмів.
ОДНОРАЗОВІ І БАГАТОФУНКЦІОНАЛЬНІ
Ніколи не користуйтеся в місцях громадського користування багаторазовими рушниками - віддавайте перевагу одноразовим серветкам. Ними ж краще закривати кран після миття рук і натискати на дозатор «громадського» рідкого мила (адже до нього торкається багато хто). Не бійтеся перестаратися з чистотою - особливо, якщо ви з дитиною в поїздці, яку не хочеться псувати хворобами.
А якщо руки вимити нічим і ніде? На допомогу прийдуть одноразові вологі серветки або дезінфікуючий засіб, який розтирають по руках і не змивають. Якщо ви з малюком на прогулянці або в поїздці, ці засоби першої допомоги краще завжди тримати в сумочці. Але при першій же можливості повноцінно вимийте руки з милом: з сильними забрудненнями дезінфікуючій засобу і серветкам не впоратися.
Інша крайність
Прагнення до чистоти рук не повинно перетворитися на нав'язливу звичку. Мікробіологи заявляють, що останнім часом з'явилося багато хвороб, які виникають не від бруду, а від надмірно чистих рук. Намагаючись досягти абсолютної стерильності, ми знищуємо не тільки шкідливі, але і корисні мікроорганізми, і позбавляємо нашу імунну систему захисту і корисного для неї тренування. Вирослі в ідеальній чистоті діти в дорослому віці мають дуже слабку імунну систему, частіше страждають від алергічних захворювань і астми, аутоімунних захворювань (ревматоїдного артриту, вовчака і т. п.).
Немає коментарів:
Дописати коментар